Prawo handlowe

Zmiany w zakresie obniżek czynszów w galeriach handlowych

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Zmiany w zakresie obniżek czynszów w galeriach handlowych

23 lipca br. wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące zasad obniżek opłat z tytułu najmu w galeriach handlowych, w celu przeciwdziałania skutkom epidemii Koronowariusa.

 

 

1) Dotychczasowy art.15ze został uchylony, a w jego miejsce wprowadzono nowy art.15ze(1)

 

a. Nowe zasady wynikające z nowego art.15ze(1) dotyczyć będą ew. kolejnych lockdownów tj. tych które wystąpią po dniu wejścia w życie ustawy tj. po 23 lipca 2021 r. (Zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz).
b. Nowe regulacje dotyczą wyłącznie umów najmu zawartych przed 14 marca 2020 r.

 

2) W art.15ze(1) ust.1 wprowadzono nowe reguły obniżek opłat z tytułu najmu:

 

a. Obniżki będą obowiązywać automatycznie, bez konieczności składania oferty przez najemcę jak było to w dotychczasowych regulacjach.
b. Obniżki tj. uprzednio dotyczą jedynie dużych galerii handlowych tj. powyżej 2000 m2.
c. Obniżki dotyczyć będą zarówno okresu zakazu prowadzenia działalności i w tym okresie wynosić będą do 20% opłat i trzech miesięcy po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności i w tym okresie wynosić będą do 50% opłat.
d. Nowelizacja nie rozwiewa wątpliwości odnośnie jedynie częściowego zakazu prowadzenia danej działalności (np. dopuszczającego sprzedaż na wynos lub z dostawą, ale zakazującego sprzedaży stacjonarnej).
e. Zarówno wynajmujący jak i Najemca będą mogli wystąpić do sądu o modyfikację wysokości i okresu w/w obniżek, przy zastosowaniu w tym zakresie regulacji art. 357(1) kc (statuującego klauzulę nadzwyczajnej zmiany stosunków – rebus sic stantibus).

 

3) Wprowadzono zarazem następujące regulacje przejściowe:

 

a. Najemca będzie mógł wycofać się z ofert przedłużenia umowy składanych w oparciu o dotychczasowy art.15ze.
b. Konsekwencją takiego wycofania się z oferty będzie nieobowiązywanie wynikającego z oferty przedłużenia czasu obowiązywania umowy (chyba że najemca składający ofertę już w dacie jej składania pozostawał w okresie przedłużenia; wówczas uchylenie przedłużenia czasu obowiązywania umowy nie dotyczy okresu sprzed złożenia oferty).
c. Pomimo wycofania się z oferty przedłużenia umowy w mocy pozostaną skutki jej złożenia w postaci obniżki opłat wynikających z dotychczasowego art.15ze.
d. Wycofanie się z oferty może dotyczyć wyłącznie tych ofert, których okres przyjęcia minął po 31 grudnia 2020 r.!

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, lipiec 2021 r.

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.