Zamówienia publiczne a waloryzacja świadczenia

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Zamówienia publiczne a waloryzacja świadczenia

Zamówienia publiczne są ściśle regulowane przez ustawę. Wydawać by się mogło, że skoro w postępowaniu dotyczącym zamówień publicznych kluczową rolę przy wyłanianiu najlepszego przedsiębiorcy, któremu zostanie powierzone wykonanie danego zamówienia publicznego, odgrywa cena złożona w ofercie, to niemożliwa jest jej zmiana. Tym bardziej, że zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, zmiana umowy pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia nowego postępowania. Nic bardziej mylnego. Ustawa zamówień publicznych zawiera możliwości waloryzacyjne, a niekiedy wprost wskazuje, iż muszą być one zawarte w umowie.

 

W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2021 roku zaczęła obowiązywać całkowicie nowa ustawa dotycząca zamówień publicznych. Oznacza to, że jeżeli zawarliśmy umowę przed 2021 rokiem, wówczas obowiązywać nas będą przepisy na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych, natomiast w przypadku zawarcia umowy po 1 stycznia 2021 roku będziemy odnosić się do ustawy z dnia 11 września 2019 roku.

 

 

Waloryzacja na podstawie ustawy z 2004 roku

 

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych przewiduje waloryzację w art. 142 ust. 5 oraz art. 144 ust. 1 pkt 3. Szczególnie interesujący jest drugi z podanych przepisów, który pozwala na zmianę wynagrodzenia w momencie spełnienia dwóch warunków. Pierwszy z nich wskazuje, że okoliczności, przez które ma być dokonana zmiana dotyczą sytuacji, których zamawiający nie mógł przewidzieć. Natomiast drugi warunek dotyczy wynagrodzenia. Wskazuje, że zmiana kwoty nie może przekroczyć 50% wartości określonej w umowie.

 

 

Waloryzacja na podstawie ustawy z 2019 roku

 

Z kolei ustawa z dnia 11 września 2019 roku prawo zamówień publicznych przewiduje waloryzację w art. 455, który w punkcie 4 zawiera analogiczne rozwiązanie do wyżej opisanego.

 

 

Podsumowanie

 

Również umowa zawarta na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych daje możliwość waloryzacji świadczenia i dostosowanie wynagrodzenia do obowiązujących realiów bez zagrożenia zerwania umowy i ponoszenia z tego tytułu kar umownych. Z tego powodu warto sprawdzić swoje obecne umowy i dostosować wartość wynagrodzenia do obecnych realiów, w szczególności jeżeli umowa została zawarta jakiś czas temu.

 

Piotr Proniewski, Kraków, 2022 r.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.