Spółki i prawo korporacyjne

Ustanowienie zastawu zwykłego na akcjach imiennych spółki akcyjnej

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Zastaw na akcjach może stanowić atrakcyjny sposób zabezpieczenia wierzytelności. Warto wówczas wiedzieć czy dla skuteczności jego ustanowienia koniecznym będzie wydanie zastawnikowi dokumentów akcji (lub odcinków zbiorowych akcji), które nie znajdują się w jego posiadaniu bowiem zostały powierzone na przechowanie domowi maklerskiemu.

 

Zastaw na akcjach stanowi zastaw na prawach w nich ucieleśnionych, a tym samym zgodnie art. 328 KC, do zastawu na prawach stosuje się odpowiedni przepisy dotyczące zastawu na rzeczach ruchomych. Zgodnie zaś z art. 307 KC do ustanowienia zastawu konieczna jest umowa między osobą, której przysługuje zastawiane prawo, a wierzycielem oraz z zastrzeżeniem przewidzianych w ustawie wyjątków, wydanie rzeczy wierzycielowi albo osobie trzeciej, na którą się strony zgodziły.

W jaki sposób przenieść imienne akcje?

Zgodnie z art. 339 Kodeksu Spółek Handlowych, przeniesienie akcji imiennej następuje przez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji.

 

Jeśli przeniesienie fizycznego posiadania jest niemożliwe przez wzgląd na fakt, iż rzecz znajduje się w posiadaniu zależnym lub dzierżeniu innej osoby, to na mocy art. 350 KC do przeniesienia posiadania wystarczające jest zawarcie przez strony odpowiedniej umowy wraz z zawiadomieniem posiadacza zależnego lub dzierżyciela.

Co jeśli akcje zostały zdeponowane w domu maklerskim?

 

W sytuacji zatem gdy dokument akcji imiennej został zdeponowany w domu maklerskim do ustanowienia zastawu wystarczające będzie zawarcie stosownej umowy oraz powiadomienie o niej domu maklerskiego który powinien odnotować zmianę stanu posiadania akcji.

 

Leszek Przybyłka, adwokat Kraków maj 2016 roku

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.