Podatki, Spółki i prawo korporacyjne

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – gdy wspólnik pożycza spółce

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Pożyczki udzielane spółkom przez ich wspólników są jednym ze sposobów dofinasowania bieżącej lub inwestycyjnej działalności spółki.

 

W praktyce często występują wówczas problemy z ustaleniem, na jakich zasadach opodatkowana jest czynność cywilnoprawna udzielenia pożyczki. Rozbieżności w interpretacji występowały w szczególności w aspekcie zwolnienia przewidzianego w art.2 ust.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej Ustawa) w konfiguracji, w której komandytariusz lub komplementariusz udzielają pożyczek spółce komandytowej, w której są wspólnikami.

 

Zgodnie z powołanym przepisem, co do zasady zwolnienie z podatku są czynności cywilnoprawne inne niż zmiana umowy spółki, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest: (a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) lub (b) zwolniona z podatku od towarów i usług (VAT) (…).

Dokonując wykładni w/w przepisu należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach:

 

Po pierwsze, zgodnie z art.1 ust.3 Ustawy za zmianę umowy spółki w przypadku spółek osobowych (jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) uważa się także pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika.
Po drugie, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.38 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zwalnia się od podatku usługi udzielania pożyczek.

 

Systemowa wykładania w/w przepisów Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zw. z art. 43 ust.1 pkt. 38 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje zatem, iż to czy w danym przypadku będziemy mieli do czynienia z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zależy od następujących okoliczności:
– formy działalności gospodarczej prowadzonej przez strony umowy (spółka kapitałowa, spółka osobowa),
-stosunku zależności pomiędzy stronami pożyczki,
– podleganiu opodatkowaniu od towarów i usług (VAT).

 

Należy także zasygnalizować, iż orzecznictwo izb skarbowych, na kanwie zapadłych wyroków sądów administracyjnych, w chwili obecnej co do zasady jednolicie przyjmuje, iż zwolnienie z art.2 ust.4 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wymaga by PKD pożyczkodawcy obejmowało „udzielanie pożyczek”. Zwolnieniu w oparciu o w/w przepis podlegają zatem także transakcje pożyczek mające charakter okazjonalny.

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy pożyczki sensu stricto wynosi 2%, zaś w przypadku umowy pożyczki traktowanej jako zmiana umowy spółki 0,5%.

 

Warto pamiętać, iż każdy stan faktyczny ma swoją specyfikę. Zawsze przed dokonaniem transakcji, w przypadku wątpliwości co do zasad opodatkowania, warto rozważyć wystąpienie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej lub też przemyśleć inne sposoby dofinansowania spółki.

 

Leszek Przybyłka, doradca podatkowy i adwokat Kraków, grudzień 2012 r.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.