Firmy handlowe i usługowe, IT, e-commerce, Prawo gospodarcze i spory sądowe

Okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

W artykule dotyczącym Wypowiadania umów o świadczenie usług szeroko opisana została problematyka możliwości wypowiadania i skutków wypowiadania tego typu umów.

Tym razem chciałbym przedstawić często występujący praktyczny problem dotyczący zastosowania właściwego okresu wypowiedzenia umów o świadczenie usług. Z praktyki funkcjonowania Kancelarii wynika bowiem, iż obliczenie okresu wypowiedzenia oraz zastosowanie właściwego okresu wypowiedzenia bywa problematyczne.

Ogólnie obowiązujące przepisy prawa nie wskazują wprost na okresy wypowiedzenia umów o świadczenie usług. Nie ma w szczególności regulacji wskazującej na ustawowe terminy wypowiedzenia stosowane w przypadku braku odmiennej umowy stron (jak ma to np. miejsce w przypadku umów najmu). Jest jednak regulacja pośrednio odnosząca się do tej kwestii w zakresie umów zawieranych na czas nieokreślony. Zgodnie bowiem z artykułem 365(1) kodeksu cywilnego „zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu.”

 

Powyższa regulacja sugeruje oddzielne potraktowanie umów o świadczenie usług zawieranych na czas nieokreślony oraz umów zawieranych na czas określony. W odniesieniu do tych pierwszych w/w regulacja może być stosowana wprost; w odniesieniu zaś do umów o świadczenie usług zawieranych na czas określony w/w regulacja może być moim zdaniem stosowana odpowiednio w drodze wykładni per analogiam. Przyjąć bowiem należy iż wypowiedzenie umów terminowych jest co do zasady możliwe tylko wówczas jeżeli wynika to z przepisów prawa – taka zaś sytuacja występuje m.in. w odniesieniu do umów o świadczenie usług w art. 746 kodeku cywilnego (czy np. w art. 764(2) kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy agencyjnej lub też w art. 673§3 w odniesieniu do umów najmu).

Przed wyborem właściwego okresu wypowiedzenia umowy o świadczenie usług istotnym jest ustalenie czy wypowiedzenie to następuje w trybie z ważnych czy bez ważnych powodów. Wniosek taki nasuwa się w szczególności z analizy uzasadnienia Wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15.09.2008, I ACA 84/08 gdzie analizując kwestię skutku wypowiedzenia dokonanego z ważnych powodów sąd dochodzi do przekonania, iż skoro strony w umowie wyraźnie nie przewidziały okresu wypowiedzenia umowy z ważnych powodów to przyjąć należy, iż wypowiedzenie takie wywołuje skutek natychmiastowy.

 

Powyższe tezy pozwalają zatem na przyjęcie co do zasady następującego trybu dojścia do zastosowania właściwego okresu wypowiedzenia umowy o świadczenie usług:

Po pierwsze należy ustalić czy do wypowiedzenia umowy doszło/ ma dojść z ważnych czy bez ważnych powodów.

W przypadku ustalenia, iż do wypowiedzenia ma dojść/doszło z ważnych powodów należy ustalić czy umowa w sposób wyraźny wskazuje na stosowanie wówczas okresu wypowiedzenia. Tego typu postanowienie umowne brzmieć może np.: „W przypadku wypowiedzenia umowy z ważnych powodów obowiązuje trzy miesięczny okres jej wypowiedzenia”.

Jeżeli umowa wprost nie przewiduje okresu jej wypowiedzenia z ważnych powodów można co do zasady założyć, iż wypowiedzenie wywoła skutek natychmiastowy.

W przypadku ustalenia, iż do wypowiedzenia umowy doszło/ ma dojść bez ważnych powodów należy ustalić czy umowa przewiduje okresy jej wypowiedzenia.

 

Jeśli tak to wówczas należy stosować w tym zakresie postanowienia umowy. Jeśli nie to wówczas należy wprost lub odpowiednio zastosować przytoczony powyżej artykuł 365(1) kodeksu cywilnego. W braku zatem terminów umownych i ustawowych należy sięgnąć do terminów zwyczajowych. Zwyczajowe terminy wypowiedzenia wynikają ze stałej utrwalonej w danej branży/obszarze praktyki zachowania. Analiza czy w danej sprawie występują ‘zwyczajowe terminy wypowiedzenia’ nie może być dokonana in abstracto i zawsze wymaga indywidualnego przyjrzenia się danemu przypadkowi w szczególności w aspekcie przedmiotu umowy, branży jakiej dotyczy itd..

 

Jeżeli już ustalimy właściwy okres wypowiedzenia warto wiedzieć, w jaki sposób należy liczyć terminy wypowiedzenia, o czym mowa w osobnym artykule .

Zapewnij sobie spokój i pewność, skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata, który przeprowadzi Cię przez okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług, minimalizując ryzyko i maksymalizując Twoje korzyści.

 

Leszek Przybyłka, adwokat Kraków, marzec 2013 r.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.