Prawo pracy

Odprawa emerytalna a wcześniejsze nabycie prawa do emerytury

Piotr Proniewski
adwokat

Piotr Proniewski

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Odprawa emerytalna w świetle kodeksu pracy

Rozpatrując zasadność żądań pracowników o wypłatę odprawy emerytalnej o której mowa w art. 92(1) kodeku pracy warto wiedzieć, iż nie stanowi przeszkody do istnienia prawa do tej odprawy fakt ustalenia prawa do świadczenia i rozpoczęcia jego pobierania już przed rozwiązaniem umowy o pracę.

 

Aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości, iż skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej, w chwili gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy (wyr. SN z 06.05.2003 r., I PK 223/02, Mon. Praw. 2004/3/10). Zdaniem SN przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości pozbawienia prawa do odprawy pracowników przechodzących na emeryturę, którzy – kontynuując zatrudnienie – nabyli prawo do emerytury lub renty i korzystali z niego.

Kiedy jeszcze pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna lub rentowa?

 

Należy także podkreślić, iż „odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę albo rentę następuje w zbiegu z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy np (…) zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika” (Komentarz do kodeksu pracy pod red. R. Florka, wyd. IV, lex 2011, komentarz do art. 92(1) kp). „Do nabycia prawa do odprawy emerytalnej (art. 921 k.p.) nie jest konieczne, aby rozwiązano stosunek pracy z powodu przejścia pracownika na rentę lub emeryturę. Przyczyna nie ma wpływu na prawo do tej odprawy.” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 30.10.2014 r. III AUa 136/14).

 

Piotr Proniewski, adwokat Kraków, maj 2016

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.