Prawo gospodarcze i spory sądowe

Koszty leczenia prywatnego z OC sprawcy

W ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczyciel ma obowiązek naprawić szkodę w pełni, zarówno w zakresie zniszczenia mienia poszkodowanego jak i uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 444§ 1 KC „w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty”.

A jak faktycznie przedstawiają się koszty leczenia prywatnego z OC sprawcy ?

 

W praktyce jednak powstały wątpliwości co do zakresu wydatków objętych w/w przepisem. Firmy ubezpieczeniowe kwestionują wysokość żądanej kwoty, w szczególności w przypadku, gdy poszkodowany skorzystał z leczenia prywatnego zamiast ze świadczeń w ramach publicznej służby zdrowia. Zdaniem ubezpieczycieli jeżeli poszkodowany ma możliwość skorzystania z leczenia publicznego to nie należy mu się zwrot wydatków na leczenie prywatne. Problem ten pojawił się w orzecznictwie sądów powszechnych i nie był jednolicie rozstrzygany. Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2016 r. (sygn. akt: III CZP 63/15) ma rozstrzygać powyższe wątpliwości. SN stwierdził, iż przepis art. 444 § 1 KC nie przesądza, w jakim systemie organizacyjno- prawnym może dojść do poddania się poszkodowanego czynnościom leczniczym lub rehabilitacyjnym. Rygorystyczne preferowanie systemu ubezpieczeń społecznych, który oferuje bezpłatne usługi medyczne, prowadziłoby niejednokrotnie do pozbawienia poszkodowanego możliwości korzystania z leczenia lub rehabilitacji, która mogłaby doprowadzić do poprawy jego stanu zdrowia. Zdaniem SN należy pozostawić poszkodowanemu możliwość wyboru systemu leczenia publicznego lub prywatnego, a niekiedy nawet leczenia za granicą, zwłaszcza w sytuacjach gdy zakres prywatnych usług jest szerszy lub oferowane leczenie publiczne wymaga odległego, niewskazanego medycznie, czasu oczekiwania.

 

Z powyższej uchwały wynika jednoznacznie, że poszkodowany w wypadku samochodowym może żądać, aby z polisy sprawcy zostały pokryte koszty leczenia w placówce prywatnej, o ile są one uzasadnione i celowe. Poszkodowany nie ma obowiązku poszukiwania w pierwszej kolejności możliwości leczenia w placówkach finansowanych ze środków z NFZ, a oczekiwania ubezpieczyciela w tym zakresie są bezpodstawne.

 

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, listopad 2016 roku.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.