Podatki

Kiedy można stosować ryczałtowe odliczenie 50% kosztów uzyskania przychodu w działalności grafików i programistów?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

Firma z branży IT zatrudnia na umowy o pracę grafików i programistów, którzy w ramach swoich obowiązków pracowniczych tworzą „utwory” w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Czy i kiedy pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Zasadą w przypadku umów o pracę jest obliczanie kosztów uzyskania przychodu kwotowo, na podstawie art. 22 ust. 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „Ustawa” lub „Ustawa o PIT”), zgodnie z którym wynoszą one co do zasady 111,25 zł miesięcznie lub 139,06 zł miesięcznie jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika znajduje się poza miejscowością, w której położony jest zakład pracy.

Niemniej jednak przepisy Ustawy o PIT przewidują w pewnych okolicznościach zastosowanie tzw. podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, m.in. w sytuacji, gdy przychód osiągnięto z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami-w takich okolicznościach można zastosować koszty w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Kiedy przepis ten można zastosować do wynagrodzenia pobieranego przez pracownika zatrudnionego na umowę o pracę?

Przede wszystkim efekt działalności grafika, programisty czy informatyka musi wpisywać się w określoną w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych definicję utworu, a więc stanowić przejaw jego twórczej, indywidualnej działalności. Te elementy jego pracy, które uznać należy za odtwórcze, rutynowe, niewymagające kreatywności, nie będą spełniały tego kryterium. Niewątpliwie utworami w rozumieniu przepisów będą tworzone przez pracowników programy komputerowe, bazy danych systemów informatycznych itp..

 

Dla zastosowania podwyższonych kosztów konieczne jest także ustalenie, że doszło do przeniesienia praw z utworów na pracodawcę oraz do wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Co do zasady, pracodawca nabywa z chwilą przyjęcia utworu majątkowe prawa autorskie jeżeli pracownik stworzył go w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Jeżeli więc w umowie o pracę nie znalazło się postanowienie odmienne to do takiego przeniesienia praw dochodzi „automatycznie”. Co do zaś wynagrodzenia za przeniesienie praw to stanowi ono część wynagrodzenia ustalonego w umowie o pracę. Niemniej jednak dla zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu koniecznie jest wyróżnienie w umowie jaka część wynagrodzenia przysługuje pracownikowi z tytułu opracowywania utworów w rozumieniu prawa autorskiego (z 50% kosztami uzyskania przychodu), a jaka część z tytułu pozostałych obowiązków pracowniczych (z zastosowaniem stawki kwotowej z art. 22 ust.2 Ustawy).

 

Zdaniem organów podatkowych wprowadzenie tego typu podziału wynagrodzenia jak również odpowiednie dokumentowanie prac- utworów chronionych prawem autorskim stanowi podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, znak: IPTPB/415-258/11-2/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, znak: IPPB4/415-466/12-3/MP).

 

Możliwość zastosowania odliczenia w wysokości 50% kosztów uzyskania przychodów została jednak począwszy od 2013 roku znacząco ograniczona. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów z tytułu prawa autorskich i innych zbliżonych nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.
Podsumowując, aby zastosować 50% stawkę kosztów uzyskania przychodu i nie narazić się na negatywne reperkusje ze strony organów podatkowych należy w umowie o pracę przede wszystkim precyzyjnie określić: i.) obowiązki pracownika, które zakwalifikować można jako pracę twórczą podlegającą pod definicję utworu zgodnie z przepisami prawa autorskiego, jak również ii.) część wynagrodzenia, która przysługuje pracownikowi z tytułu przeniesienia praw autorskich (np. 80% z tytułu przeniesienia praw autorskich do stworzonych w ramach stosunku pracy utworów, 20% z tytułu pozostałych obowiązków pracowniczych).

 

Leszek Przybyłka, adwokat, doradca podatkowy Kraków, czerwiec 2014 roku.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.