Prawo pracy

Kiedy można potrącić wierzytelności z wynagrodzenia pracownika?

Jakie należności mogą być potrącone?

Zasady potrąceń z wynagrodzenia pracownika regulują art. 87 i n. Kodeksu Pracy. Zgodnie z powyższymi przepisami dopuszczalne jest dokonanie potrąceń – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – następujących należności:
1) sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
2) sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
3) zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
4) kar pieniężnych przewidziane w Kodeksie Pracy.

Kwoty wolne od potrąceń

To, że wierzytelność została wymieniona w katalogu z art. 87 k.p. nie gwarantuje jednak, że pracodawca rzeczywiście może potrącenia dokonać. Mając na uwadze konieczność wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia pozwalającego mu na zapewnienie sobie minimum egzystencji ustawodawca przewidział granice potrąceń- tzw. kwotę wolną.

 

Wolna od zajęcia jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę bądź określony procent tej kwoty, w zależności od tego, na poczet której z wymienionych wyżej należności potrącenie jest dokonywane. Minimalne wynagrodzenie za pracę w roku 2017 wynosi 2.000 zł brutto.

Potrącenie za zgodą pracownika

 

 

Ustawodawca przewidział także, iż mogą istnieć inne wierzytelności, których potrącenie z wynagrodzenia będzie uzasadnione. Takimi wierzytelnościami mogą być na przykład uznane przez pracownika zobowiązania z tytułu odpowiedzialności za wyrządzoną pracodawcy szkodę. W przypadkach innych niż wymienione w art. 87 k.p. potrącenia mogą być dokonywane, jednakże wymagane jest uprzednie uzyskanie zgody pracownika, o czym stanowi art. 91 k.p..

 

W takiej sytuacji obowiązuje jednak nadal kwota wolna od potrąceń- w przypadku potrącania należności na rzecz pracodawcy jest to kwota wynagrodzenia minimalnego.

 

Z uwagi na powyższe pomimo wyrażenia przez pracownika zgody na potrącenie zgodnie z prawem dokonanie potrącenia nie będzie możliwe w przypadku, gdy pracownik otrzymuje najniższe możliwe wynagrodzenie.

 

Justyna Olech, aplikantka adwokacka Kraków, marzec 2017 roku.

 

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.