Prawo pracy

Jak określić części w jakich pracownicy ponoszą odpowiedzialność za powierzone mienie?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

W zakładzie pracy pracodawca może powierzyć mienie jednocześnie kilku osobom, poprzez przyjęcie przez tych pracowników wspólnej odpowiedzialności materialnej. W tym celu, zgodnie z dyspozycją art. 125 Kodeksu pracy, należy zawrzeć z takimi pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej w formie pisemnej.

W jaki sposób określa się więc części, za które pracownicy ponoszą odpowiedzialność?

 

Warto podkreślić, że określenie części, w jakich poszczególni pracownicy ponoszą odpowiedzialność jest obligatoryjnym i bardzo istotnym elementem umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. W praktyce odpowiedzialność najczęściej określa się w częściach równych, tzn., że każdy z pracowników, zawierający umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej zobowiązuje się w częściach równych do ponoszenia odpowiedzialności za szkodę lub niedobór w powierzonym mieniu.  Jednakże w praktyce zdarzają się także umowy, w których osoba będąca np. kierownikiem sklepu lub jego zastępcą przyjmuje w umowie wyższą część odpowiedzialności za powierzone mienie w porównaniu do części, w której odpowiedzialna jest np. sprzedawczyni sklepu, co wynika z zakresu odpowiedzialności wynikającego z zajmowanego stanowiska. Natomiast, jeżeli mienie zostaje powierzone pracownikom zatrudnionym w różnym wymiarze zatrudnienia (np. na pełny etat oraz pół etatu), to taką okoliczność także należy uwzględnić podczas ustalania części, w jakich pracownicy przyjmują odpowiedzialność za powierzone mienie.

 

Warto zwrócić uwagę, że ani Kodeks pracy ani Rozporządzenie w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. 1996 Nr 143, poz. 663 tj.) nie przewidują trybu ustalania wysokości części, w jakich pracownicy przyjmują  na siebie odpowiedzialność za powierzone mienie. W związku z tym, to Strony dowolnie ustalają wysokość tych części (określonych ułamkowo lub procentowo), choć należy mieć na uwadze, że nie mogą naruszać podstawowych zasad prawa pracy, takich jak zasada równego traktowania w zatrudnieniu.

 

 Leszek Przybyłka adwokat, doradca podatkowy Kraków, maj 2016 roku.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.