Spółki i prawo korporacyjne

Czy przekształcając spółkę z o.o. w spółkę komandytową trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Leszek Przybyłka
adwokat, doradca podatkowy

Leszek Przybyłka

Wybierz datę i czas spotkania

Twoja rezerwacja

{service_name}
{reservation_date} · {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Clients

{reservation_capacity}

Prawnik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Your cart is empty.

Łącznie: 0

Informacje

Wymagane pola są oznaczone *.

Podsumowanie zamówienia

Metoda płatności

  • Pay with your credit card via Stripe. Use the card number 4242424242424242 with CVC 123, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.

W toku...

·

W momencie przekształcenia spółki z o.o. (lub akcyjnej) w spółkę osobową niepodzielone zyski spółki przechodzą na wspólników spółki komandytowej, tj. są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegający opodatkowaniu według stawki 19%.

Kwestie podatkowe w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową

 

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych stanowi dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, nie wyłączając wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w sytuacji ich przekształcenia w spółki osobowe. Administracja podatkowa uważa, że każde przekształcenie spółki z o.o. posiadającej niepodzielone zyski powoduje opodatkowanie wspólników. Przywołać można np. interpretację indywidualną z 25 marca 2015 r., sygn. IBPBII/2/415-1039/14/NG – Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w której organ, powołując się na treść art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT, stwierdził, że wartość niepodzielonych zysków oraz zysk przekazany na inne kapitały niż kapitał zakładowy podlega opodatkowaniu.

 

W mojej ocenie jednak bronić można stanowiska, że opodatkowanie niepodzielonego zysku możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy dochód taki zostanie faktycznie uzyskany, tj. trafi do majątku wspólnika.

 

Każdorazowo jednak konieczna jest szczegółowa analiza danego przypadku oraz poprzedzenie ew. przekształcenia uzyskaniem korzystnej wiążącej interpretacji podatkowej.

 

Leszek Przybyłka, doradca podatkowy i adwokat Kraków czerwiec 2017 r.

Polecane artykuły

23
paź
Podatki
Jakie wydatki możesz odliczyć od podatku, prowadząc własną działalność?

Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

10
paź
Podatki
Kontrola podatkowa w firmie – jak się przygotować i co warto wiedzieć

Kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, postępowanie podatkowe - to narzędzia weryfikacji przestrzegania prawa podatkowego przez przedsiębiorców.

12
lip
Firmy handlowe i usługowe
Dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy ?

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przysłowie to idealnie odpowiada na pytanie, dlaczego warto korzystać z usług adwokata przy zakładaniu firmy.